هویت حوزه علمیه با خدمت به مردم گره خورده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جهادگران حوزوی، آیت الله علیرضا اعرافی عصر امروز در «همایش تقدیر و تجلیل از طلاب جهادی برادر و خواهر استان قم» که در سالن همایش‌های امین دارالولایه برگزار شد، عنوان کرد: در اندیشه اسلامی یک نظریه تاب آوری در برابر حوادث و سختی‌ها و بلایا وجود دارد.

وی افزود: نظریه تاب آوری بر چند عنصر تاکید می کند؛ جامعه می‌تواند خود را در برابر حوادث و بلایا حفظ کند که از این منظومه فکری برخوردار باشد و اولین عنصر این مجموعه ایمان منسجم و استوار است.

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: عناصر اخلاقی و فضلیت‌های روحی عنصر دوم نظریه تاب آوری در برابر سختی‌ها است؛ سومین مولفه مناسک و عبادات و آیین‌های فردی و اجتماعی است. مولفه چهارم دلدادگی و پیوندهای اجتماعی، پنجم نظام اداری و خدماتی درست، ششم علم و دانش صحیح و هفتم روح انقلابی و مجاهدت است که تمامی این هفت مورد از عناصر تاب آوری از منظر اسلام است.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: این نظریه تاب آوری اسلامی، باید به شکل جامع توسط گروه‌های جهادی در جامعه فرهنگ سازی شود؛ در روزهای سخت و دشوار که همه در حال وحشت بودند، حوزویان بودند که سینه سپر کردند و با حرکت‌های جهادی به فعالیت پرداختند.

وی ادامه داد: ذات و هویت حوزه و روحانیت و در تاریخ خدمت بوده و اگر روزی ذهن ما از خدمت تهی شود، هویت خود را از دست داده ایم؛ درس‌های حوزوی نهایتا باید بیاید گره از کار جامعه در زندگی بگشاید.

مدیر حوزه های علمیه یادآور شد: ما در یکصدمین سالگرد باز تاسیس حوزه علمیه  قم، قرار داریم و شیخ عبدالکریم حائری موسس حوزه قم در همان بدو ورود به قم، به ساخت بیمارستان پرداخت و این نشان دهنده اهمیت گره گشایی از مردم توسط روحانیون است.

آیت الله اعرافی مطرح کرد: حوزه در کمک به مردم همواره در میدان بوده و تمام این خدمات با توجه به کارویژه‌های روحانیت انجام شده است.

وی ابراز کرد: ستاد حوادث و بحران حوزه‌های علمیه، بلندگوی طلاب جهادی بوده و این حرکت برای هماهنگی بیشتر کارها به راه افتاده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *