از رسیدگی به مشکلات کودکان کار تا ترک اعتیاد جوان و اشتغالزایی

به گزراش پایگاه اطلاع‌رسانی جهادگران حوزوی، حجت الاسلام سید رضا اسلامی نیکو، یکی از امامان پایگاه‌های فرهنگی، اجتماعی است که در شهر مادوان علیا استان کهگیلویه و بویراحمد و مسجد صاحب الزمان(عج) مشغول فعالیت است.

این امام محله در حوزه‌های مختلفی مشغول خدمت به مردم این منطقه است. منطقه‌ای که از آسیب‌های مختلف حاشیه نشینی در رنج است. او با استفاده از ظرفیت مرکز نیکوکاری در مسیر محرومیت‌زدایی فعالیت می‌کند.

حاج آقای اسلامی با کمک جوانان محله اقدام به تشکیل یک قرارگاه جهادی کرده است. او در این باره می گوید: این قرارگاه در شاخه‌های مختلفی نظیر مسائل آموزشی، تربیتی، سلامت و درمان مشغول فعالیت است.

گروه جهادی امام خامنه‌ای ۲ سالی هست که در ذیل قرارگاه مشغول به خدمت‌رسانی به مردم است و کار‌های مختلفی را به سرانجام رسانده. نمونه این کارها آبرسانی به یکی از روستاهای اطراف است و نسبت به لوله‌کشی آب و تهیه و جاگذاری تانکر آب برای روستا اقدام شده است.

از دیگر خدمات این گروه جهادی ساخت خانه برای خانواده‌های بی‌بضاعت است که با کمک خیرین و جوانان جهادی نمونه‌هایی از آن اتفاق افتاده مواردی هم در حد تعمیرات و ساخت حمام و سرویس بهداشتی رقم خورده است.

به گفته حجت الاسلام اسلامی نیکو با پیگیری‌های او پروژه هایی مانند کارگاه خیاطی، پرورش قارچ، پخت نان محلی، تولید ترشیجات، گلیم بافی و ریسه بافی با هدف اشتغالزایی در دست اقدام است. او در حال پیگیری از نهادهای مربوطه است تا با جذب وام این طرح ها را عملیاتی کند و زمینه اشتغال برای افراد فراهم شود. البته برخی از کارها هم مانند تولید ترشیجات شروع به تولید کرده‌اند.

شورایی تحت عنوان «شورای تحول» در منطقه شروع به فعالیت کرده است. این شورا که روحانیون منطقه نیز در آن عضو هستند افراد دارای مهارت‌های خاص را شناسایی و نسبت پیگیری وام اشتغالزایی برای آن ها اقدام می کنند.

اقوام مختلفی در مادوان گردهم آمده اند که همین رنگارنگی فرهنگ ها در این منطقه گاهی عامل وقوع درگیری‌ها و نزاع ها شده است. این موضوع سبب شده تا حجت الاسلام اسلامی نیکو به این موضوع نیز ورود کند. او با کمک دیگر روحانیون و برخی کارشناسان مشاوران شیوه جالبی را برای مقابله با این معضل در پیش گرفته‌اند.

کار به این صورت است ابتدا نسبت به شناسایی خانواده‌ها اقدام می‌شود و سپس علل نزاع‌ها بررسی می‌شود و با توجه به دلیل وقوع نزاع، حل و فصل آن به کارشناسان مرتبط ارجاع می شود. با این شیوه این نزاع ها و اختلافات ریشه یابی و از تعداد آن کاسته شده است.

با تلاش های حاج آقای اسلامی نیکو و دیگر روحانیون و کارشناسان از آسیب های اجتماعی نظیر اعتیاد و … کاسته شده است. او دلیل این موفقیت را ارتباط مستقیم با افراد درگیر این آسیب ها می‌داند و می گوید: با افرادی که دچار اعتیاد بودند به طور مستقیم ارتباط گرفتیم. مهم این است که آن ها احساس کنند که ما غمخوار آن ها هستیم. این شیوه سبب شد که برخی افراد ترک کنند یا کسانی را که در کار فروش مواد مخدر بودند این کار را رها کنند. ما هم برای حل مشکلات آن ها اقداماتی را انجام دادیم.

حجت الاسلام اسلامی نیکو جذب کمک های خیرین را این چنین توصیف می کند: از طریق مرکز نیکوکاری و با ارتباط با خیرین، نهاد ها و برخی تولید کنندگان قریب به ۹۵۰ میلیون کمک معیشتی در سال گذشته جمع آوری شد. همچنین توانستیم ۱۵ مورد اهدای اقلام جهیزیه را داشته باشیم. توزیع البسه و لباس فرم مدارس نیز بخشی از این امور بود به انجام رسید.

با تلاش های این امام محله و دیگر کارشناسان علاوه بر اینکه کودکان کار شناسایی شده اند، برنامه هایی برای رفع مشکلات آن ها صورت گرفته. دوره‌های آموزشی برای خانواده‌های آن ها برگزار شده است. تلاش شده است تا زمینه اشتغال برای سرپرستان این کودکان با تسهیل دریافت وام فراهم شود.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *