گزارش میدانی ریاست جامعه روحانیت امامیه هرات از مناطق زلزله‌زده افغانستان

حجت الاسلام «سید جواد وحیدی» رئیس جامعه روحانیت امامیه هرات در نشستی پیرامون تشریح وضعیت زلزله زدگان منطقه غرب افغانستان گفت: وضعیت روحی مردم زلزله دیده افغانستان مناسب نیست. از یک سو زلزله‌ها و پس لرزه‌های پیاپی و از سوی دیگر انتشار برخی آمار و اخبار بر این فضا دامن زده است.

وی با اشاره به همدلی و همنوایی انسانی و اسلامی مردم افغانستان و خصوصا مردم هرات با زلزله دیدگان و حضور مردم در محل وقوع حادثه و کمک برای بیرون کشیدن افرادی که زیر آوار مانده بودند، خاطرنشان کرد: با وجود هجوم مردم از شهر‌ها و روستا‌های سراسر افغانستان برای کمک رسانی که البته رو مواردی روند امداد رسانی را نیز کند می‌کرد، یکی از مهمترین مشکلات موجود، کمبود نیرو‌های متخصص برای بیرون کشیدن مردم از زیر آوار بود. زلزله در مناطق صعب العبور اتفاق افتاد و با وجود این که امکاناتی از قبیل هلی کوپتر و ماشین آلات وجود داشت، اما نبود نیروی متخصص برای آواربرداری و کمک به افراد در زیر آوار مانده کار را دشوار می‌کرد.

حجت الاسلام وحیدی با اشاره به این که دولت افغانستان با حضور نیرو‌های کشور‌های مختلف برای کمک و امدادرسانی مخالفت کرد، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نخستین و تنها کشوری بود که مجوز حضور نیرو‌های امدادی از سوی دولت افغانستان به آن داده شد و رئیس سازمان مدیریت بحران و مسئولان هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و تیم‌های امدادی هلال احمر در مناطق زلزله زده حضور پیدا کردند. اولین محموله کمک‌های جمهوری اسلامی ایران نیز روز بعد از زلزله به منطقه وارد شد.

حداقل ۱۸ روستا به صورت کامل تخریب شدمسئول ستاد مردمی حمایت از آسیب دیدگان حوادث غیرمترقبه افغانستانی‌های مقیم ایران در تشریح ابعاد مختلف این حادثه خاطرنشان کرد: حداقل ۱۸ روستا در مناطق زنده جان، انجیل و رباط سنگی به صورت کامل تخریب شده است. هم سطح تخریب و هم تعداد جانباختگان و مجروحان در مناطق مختلف بالا بود.

وی افزود: با وجود آمار غیررسمی منتشر شده مبنی بر جان باختن بیش از ۴ هزار نفر در این حادثه، آمار رسمی حکایت از جان باختن حدود ۲ هزار و ۴۰۰ نفر دارد.

حجت الاسلام وحیدی در ادامه به اقدامات صورت گرفته در کمک به زلزله زدگان اشاره کرد و گفت: مدیریت کمک‌ها و اسکان موقت در مناطق زلزله زده صورت گرفته و اقلام ضروری و مواد غذایی بین مردم توزیع شده است. مردم و تجار افغانستانی و گروه‌های جهادی در این زمینه اقدامات خوبی انجام داده اند و موسسات بین المللی و صلیب سرخ و هلال احمر نیز به موضوع ورود پیدا کرده اند.

وی از «کمبود آب» و «اسکان نیمه موقت» به عنوان ۲ مساله مهم پیش روی مردم زلزله زده افغانستان نام برد و خاطرنشان کرد: با توجه به سرمای هوا و احتمال بارش برف و باران، باید برای اسکان نیمه موقت از طریق پیش بینی کانکس در این مناطق استفاده کرد.

وی با اشاره به تاکید دولت افغانستان بر مدیریت واحد نسبت به کمک رسانی به مردم مناطق زلزله زده افزود: بر اساس صحبت‌های والی هرات، تمام کمک‌ها از طریق شورای علمای حوزه غرب افغانستان مدیریت شده و در اختیار زلزله زدگان قرار می‌گیرد.

حجت الاسلام وحیدی افزود: تجار افغانستان و هرات ساخت ۹۶۰ واحد مسکونی دانمی برای زلزله زدگان را متقبل شده اند و برخی از موسسات بین المللی نیز در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند. ضمن این که وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران نیز برای کمک به ساخت و ساز در مناطق زلزله زده و نیز ارائه آموزش به افراد برای حضور به موقع در بحران‌های احتمالی آینده اعلام آمادگی کرده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *