در نمایشگاه بین‌المللی مدیریت بحران چه گذشت؟

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جهادگران حوزوی، حجت الاسلام ابوالفضل علیخانی مسئول دبیرخانه هماهنگی گروه‌های جهادی حوزه‌های علمیه در خصوص حضور ستاد حوزوی مواجهه با حوادث غیرمترقبه در نمایشگاه بین المللی مدیریت بحران گفت: دومین رویداد بین‌المللی نمایشگاهی مدیریت بحران ایران قوی ۱۴۰۲ در محل مصلی امام خمینی (ره) تهران برگزار شده است و حوزه‌های علمیه نیز غرفه‌ای به منظور معرفی گوشه‌ای از خدمات طلاب جهادگر و مواجهه حوزه با حوادث مترقبه در این نمایشگاه دایر کرده است.

مشاهده فیلم و گزارش تصویری

وی افزود: در این سه روز مجموعه‌های مختلفی از جمله شرکت‌های دانش بنیان و صنعتگران و گروه‌های جهادی و نهادهای متولی مواجهه با حوادث و سوانح و دستگاه‌های فرهنگی از جمله مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه در این نمایشگاه حضور دارند.

مسئول هماهنگی ستاد حوزوی مواجهه با حوادث غیرمترقبه تصریح کرد: این نمایشگاه با سخنرانی وزیر کشور آغاز به کار کرد، برخی محصولات پژوهشی اعم از کتاب و جزوات کاربردی گوشه‌های از دستاوردهای حوزه در مدیریت بحران توسط این ستاد به نمایش درآمده است.

وی افزود: همچنین بخشی از تصاویری از یادگار طلاب جهادگرمان در زمانی که سیل، زلزله و کرونا مردم را به زحمت انداخته بود و طلاب برای کاهش رنج و آلام خانواده ها و مردم به دور از هرگونه هیاهو و نگاه سیاسی و حزبی و قشری و خدمات گسترده‌ای را به مردم ارایه کرده اند نیز به نمایش درآمده است.

مدیر گروه‌های جهادی حوزه بیان کرد: در این غرفه ۳۵ جلد کتاب از مجموعه نهادی حوزوی گردآوری شده است و برای نمایش در این نمایشگاه عرضه شده است.

وی در تشریح این کتب گفت: از جمله این کتاب‌ها می توان به کتاب‌هایی چون از بم تا کرمانشاه که تجربه حضور روحانیت از زلزله بم تا کرمانشاه را روایت می‌کند و و روش‌های مواجهه با کرونا که مکتوب شده است اشاره کرد.

حجت الاسلام علیخانی بیان کرد: در زمینه تجربه نگاری محصولاتی که نیاز کامل مجموعه های جهادی حوزوی و غیر حوزوی را پاسخ بدهند به شکل کامل تولید نشده است، ولی گزارش‌های تجربیات تحت عنوان تجربه نگاری در اردوهای جهادی جمع آوری شده است.

مسئول هماهنگی ستاد حوزوی مواجهه با حوادث غیرمترقبه در خصوص میزان آمادگی عملیاتی طلاب جوان برای حضور در میدان های خدمت در حوادث غیر مترقبه گفت: تمامی مدارس علمیه کشور آموزش‌های امداد و نجات را برای طلاب خود در نظر گرفته اند تا طلاب بتوانند از این توان برای نقش آفرینی برای حضور در امکان مختلف استفاده کنند.

وی افزود: ۲۰ هزار طلبه خواهر و برادر در دوران کرونا با روش‌ها و ابزار و عملکردهای مختلف در کنار کادر درمانی، از ماسک دوزی و تهیه ارزاق و پخش آنها و همچنین خدمات درمانی و تغسیل و دفن اموات و… به کمک مردم شتافتند ولی قطعا حتی ۱۰ درصد این خدمات نیز بازتاب رسانه ای نداشت.

معاون مجموعه ستاد بحران حوزه‌های علمیه بیان کرد: برپایی این غرفه در این نمایشگاه فرصتی برای ارایه این زحمات و فعالیت‌ها بود. قطعا حتی گوشه ای از این زحمات نیز در این نمایشگاه وکارهای مشابه نیز متجلی نخواهد شد زیرا عمق این فعالیت ها غیر قابل تصور است.

حجت الاسلام علیخانی بیان کرد: باید ضعف خود را در عرصه رسانه ای کردن فعالیت‌های جهادی بپذیریم. روحانیت تنها در حوزه بصیرت افزایی در پای منبر خلاصه نمی‌شود، بلکه در عرصه‌های مختلف همیشه پای کار جامعه و مردم و خدمت رسانی به جامعه بوده اند. روحانیت همیشه در حل بحران های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و حتی بلایای طبیعی پیشگام بوده است.

وی گفت: باید بستری فراهم شود که حضور روحانیت و سایر اقشار که در فعالیت های جهادی شرکت می‌کنند از طریق رسانه ملی و شبکه‌های ارتباطی بیشتر شود. در حقیقت هیچ کار جهادی نباید انجام شود، مگر آنکه پیوست رسانه‌ای آن دیده شود.
مسئول هماهنگی ستاد حوزوی مواجهه با حوادث غیرمترقبه در پایان به نقش شورای هماهنگی نهادهای حوزوی به عنوان هدایت کننده این جریان مردمی اشاره کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *