• صفحه اصلی
  • >
  • ویژه
  • >
  • انجام ده اصل تبلیغی مورد تأکید رهبر انقلاب/ تلاشی جهادی برای گسترش جهاد تبیین و روشنگری و فعالیت‌های تبلیغی

انجام ده اصل تبلیغی مورد تأکید رهبر انقلاب/ تلاشی جهادی برای گسترش جهاد تبیین و روشنگری و فعالیت‌های تبلیغی

آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه به مناسبت قرار گرفتن در آستانه موسم تبلیغی ماه محرم خطاب به همه نهادها و مؤسسات و گروه‌های جهادی و تبلیغی و مدارس و مراکز و مدیریت‌های حوزوی در ایران و جهان در پیامی فرمودند:

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین علیهم السلام

ماه محرم فرا می‌رسد و پرچم‌های عاشورا برافراشته و بار دیگر مشعل‌های هدایت عاشورایی روشن و دریای سوگواری سالار شهیدان خروشان می‌گردد و در هرخانه و کوی و برزن مراسم وعظ و عزاداری و مرثیه سرایی رونق می‌گیرد .

عاشورا آیینه زلال همه اسلام و درسنامه جامع همه تعالیم آن و جلوه‌گاه همه ارزش‌ها و فضیلت‌های انسانی و الهی و نماد کارزار حق و باطل در همه تاریخ است و راز ماندگاری و نورافشانی آن در جامعیت پیام همراه با اوج اخلاص و ایثار و مهندسی الهی و نبوی و حسینی آن و راهنمایی ائمه هدی در صیانت از عاشورا است و در پرتو همه این ها در طول قرن‌ها منبر و هیئت و مجلس و مراسم و منبر حسینی (ع) چراغ نورافشان و شمع فروزان هدایت نسل‌ها بوده است و در مکتب تربیتی عاشورا جامعه و جوانان تربیت می‌شده اند و در دوران معاصر و عصر امام خمینی (ره) انقلاب اسلامی در بستر عاشورا شکل گرفت و گفتمانی نو و جهانی و تمدنی پدیدار و جلوه ای از آن در راهپیمایی با شکوه و پدیده تمدنی و کم‌نظیر اربعین و گسترش و امتداد عاشورا به سراسر جهان و کشورها نمودار گشته است.

اینک شایسته است چند نکته مهم یادآوری شود :

۱ . حوزه های علمیه و روحانیت راستین در طول تاریخ پرفراز و نشیب و برغم همه سختی ها و رنج‌ها عاشورا و پیام‌های نجات بخش آن را صیانت کرده و از آن فرصتی برای ترویج شریعت و تبیین معارف اسلامی و تربیت عاشوراییان فراهم آورده است و در این میان نقش ملت رشید ایران و عراق و دیگر ملت های منطقه و امت و اسلام در احیاء مراسم حسینی برجسته است و قابل ستایش و تقدیر، و نهضت به صورت فزاینده استمرار دارد.

اینک که با جنگ ترکیبی و پیچیده جدید و امواج طوفانی مغایر با ارزش های الهی و اسلامی و انقلابی مواجه شده ایم بیش از هر زمان دیگر به جهاد تبیین و تبلیغ عاشورایی و دفاع از پیام عاشورا و پاسخ‌گویی به نیازها و پرسش های نو نیاز داریم و در این میان ترویج گفتمان انقلاب اسلامی و امتداد جهانی آن و یاد و احیای یاد و نام شهدای عالیقدر و اسوه‌های ایثار و مقاومت و فداکاری از اهمیت بالایی برخوردار است.

۲. تأکید اخیر رهبری معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) بر تبلیغ پژوهش محور، تبلیغ جهادی و انقلابی، تبلیغ تهاجمی و فعال، تبلیغ پیشگیرانه و آینده نگر، تبلیغ مخاطب و بویژه جوان و نوجوان محور، تبلیغ معطوف به درمان ریشه های فساد و استکبار، تبلیغ جهانی و بین‌المللی، تبلیغ جامع شیوه های سنتی و نوین، تبلیغ مبتنی بر دانش و فناوری های جدید و با بهره‌گیری از فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای و هوش مصنوعی، تبلیغ مبتنی بر مهارت‌های روزآمد و در یک سخن تبلیغ جامع و متوازن، وظیفه روحانیت ارجمند و حوزه های علمیه و نهادهای تبلیغی و فرهنگی و دینی را سنگین‌تر می‌کند و اهتمام و برنامه ریزی و تحرک میدانی وسیع‌تر می‌طلبد و همه باید تلاش خود را مضاعف سازیم.

این ده اصل برگرفته از رهنمودهای اخیر رهبری معظم و نیز سایر توصیه‌های مراجع عظام و با بهره‌گیری از تجارب انبوه مبلغان و گروه‌های در میدان و ذخایر و دستاوردهای نهادهای تبلیغی و فرهنگی و حوزوی می تواند آغاز فصل جدید باشد و همه باید چون زنجیره ای بهم پیوسته و شبکه‌ای هماهنگ و هم‌افزا و منسجم اقدام نماییم و همه توان و ظرفیت را در این مسیر به کار گیریم.

۳. بفضل الهی بزرگان اهل منبر حسینی و خطبای برجسته و مبلغان گرانمایه و گروه‌ها و جریان‌های خود جوش و پر خروش در صحنه حاضرند ، انتظار می‌رود اساتید و محققان بزرگوار حوزه‌ها نیز سنت تبلیغ روحانیت را استمرار و ارتقا بخشند و در صحنه ارتباط با مردم و ترویج و تبلیغ و تبیین معارف الهی و اهل بیت علیهم السلام حضور چشمگیر داشته باشند و فضای درس و بحث حوزه را به میدان عمل و اقدام و هدایتگری متصل نمایند و نیازهای بی نهایت را پاسخ دهند، هم محتوای لازم علمی ارائه و هم در صحنه ی عمل نقش آفرینی نمایند.

در آستانه عاشورا و ماه های محرم و صفر انتظار اولیای الهی و شهدای گرانقدر آن است که همه طلاب و فضلا و استادان و پژوهشگران و بزرگان حوزه‌های علمیه و روحانیت بزرگوار و گروه‌های تبلیغی و جهادی و انقلابی و بسیجی پیشگام شوند ، همانطور که تا کنون مبلغان و گروه‌های تبلیغی و جهادی در میدان‌های گوناگون پیشاهنگ و افتخار آفرین بوده اند، و در کنار امامان جمعه و جماعت و خطبای ارجمند نقش تاریخی خود را در تبلیغ حسینی و عاشورایی ایفا نمایند.

۴.امید است هیئت های حسینی و شاعران و هنرمندان و سرایندگان و مرثیه سرایان با ابتکارات بیشتر و با تأکید بر معرفت و معارف عاشورایی و دینی درکنار شور و هیجان و حماسه حسینی و با ارتباط و همکاری وثیق‌تر با روحانیت آگاه و مراکز تبلیغی و حوزوی و علمای بلاد بر گسترش و عمق معارف و شعائر اسلامی و عاشورایی بیافزایند. عاشورا حماسه‌ای بی نظیر و مکتب بزرگ معرفتی و دارای لایه ها و ابعاد بی شمار است و شور حسینی باید همه‌ی آن ها را بازتاب دهد و از همه ی آسیب ها مصون بماند و با میدان داری نخبگان و دانشگاهیان و فرهنگیان و هنرمندان و مسئولان هیئت ها و جوانان عزیز در کنار روحانیان و مبلغان تحولات جدیدی رقم خورد.

۵ . عاشورا پدیده‌ای است که در مذهب اهل‌بیت علیهم السلام از فروغ و منزلتی ویژه برخوردار است اما این قیام بزرگ جاویدان و فرا مذهبی و در ابعادی فرا دینی است و به سخنی دیگر عاشورا و پیام های سالار شهیدان و اصحاب باوفایش پدیده ای ابدی و جهانی و بین‌المللی و فراتر از عصرها و نسل‌ها و اندیشه‌های گوناگون است، اما در عصر ما کاملا ابعاد جهانی و تمدنی آن برجسته شده است، از این‌رو از علمای اسلام ، اعم از علما و مبلغان شیعه و اهل سنت، بدان اهتمام ورزند و برای پیشبرد اهداف اسلامی و اصلاح سبک زندگی فردی و اجتماعی و اصلاح نظام های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی و مبارزه با فساد و استکبار، بهره برند و اتحاد مذاهب اسلامی را در این زمینه شکل دهند و از آن دستمایه ای برای وحدت تمدنی و گفتمانی مسلمانان بیافرینند.

۶. ضمن آنکه در مراسم‌های عاشورایی سوگواری و عزاداری و شور و شعور حسینی، باید به مسائل اجتماعی و حل آسیب های خانوادگی و اجتماعی و ارتقای اخلاق و معنویت و سبک زندگی اسلامی و مسائل جوانان و بانوان و نیز چاره اندیشی برای بحران‌ها و چالش‌های مهمی مانند گسترش آسیب‌های خانوادگی و طلاق، کاهش گسترده رشد جمعیت، و بویژه لطمه های سنگین به حجاب و ارزش های الهی و سبک زندگی اسلامی پرداخت، و ضمن تقدیر و سپاس از خدمت‌های صادقانه و گسترده نظام اسلامی و قوا و دستگاه های مسئول، مطالبات مراجع عظام و حوزه و مردم عزیز را در حوزه اقتصاد و معیشت و فرهنگ را مطرح کرد و تعالی معنوی و وحدت و همبستگی ملی و ایمانی و اسلامی را تقویت کرد.

در پایان از همه نهادها و مؤسسات و گروه‌های جهادی و تبلیغی و مدارس و مراکز و مدیریت‌های حوزوی در ایران و جهان می خواهم با عزمی استوار و برنامه‌ای نو و تلاشی جهادی برای گسترش جهاد تبیین و روشنگری و فعالیت‌های تبلیغی برنامه‌ریزی نمایند و با آگاهی و آمادگی و شور و هیجان انقلابی برنامه‌ریزی و اقدام نمایند و شبکه‌های تبلیغی و فرهنگی و هنری و مساجد و تکایا و مدارس علمیه با همکاری ائمه محترم جمعه و جماعت و با هدایت و حمایت نهادهای تبلیغی و حوزوی طرحی نو و شوری انقلابی درافکنند و به فضل الهی شاهد فصل جدیدی در درخشش انوار الهی و عاشورایی و حسینی در ایران و جهانی باشیم.

متعاقبا توصیه‌ها و نکاتی توسط معاونت محترم تبلیغ و امور فرهنگی حضور مبلغان ارجمند و مدیران گرامی ارسال خواهد شد و امید است مورد توجه قرار گیرد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

علیرضا اعرافی

مدیر حوزه های علمیه

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *