کتاب منظومه جهاد

کتاب منظومه جهاد با موضوع جهاد و ایثار و شهادت، حاصل منبرهای نویسنده در جمع گروه‌های جهادی است که می‌توان آن را کتابی کامل و جامع در همین موضوع دانست.

این کتاب در هفت فصل تنظیم شده است که از جمله آنها: انواع جهاد که به ۱۰ نوع جهاد نظامی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و … می‌پردازد. و همچنین در فصل سوم شروط و لوازم جهاد را مورد بررسی قرار می‌دهد و عمده آنها را جزو مسائل اخلاقی می‌شمارد. ابزار جهاد، چگونگی ایجاد روحیه جهاد از جمله دیگر فصل‌های این کتاب است. در آخر به شهادت که محصول نهایی جهاد است می‌پردازد.

جهاد از مسائلی است که در اسلام به آن خیلی بها داده می‌شود به طوری که در اکثر دعاهای مأثور از معصومین جهاد در راه خدا از خود خودش خواسته‌اند. شاید اولین چیزی که بعد از شنیدن کلمه جهاد به ذهن آدم می‌رسد اسلحه و جبهه جنگ و خون و … باشد خیلی تعجب می‌کنیم اگر کسی بیاید به ما بگوید جهاد انواع و اقسام دیگری نیز دارد. مثل جهاد فکری، اقتصادی، خانواده، هنری و … که هر کدام از آنها در جزئیات با هم کمی فرق دارند اما کلیات جهاد در آنها یکی است. به خاطر همین شروط و لوازم جهاد، مانع آن، چگونگی ایجاد آن و ابزار آن و همچنین شهادت که محصول نهایی همه آنها است را یکی دانست.

خودسازی، اخلاص، همت، صبر و استقامت و .. را می‌توان از شروط و لوازم ضروری هر جهاد دانست. راحت طلبی، غفلت، تجمل گرایی و اسراف، نا امیدی و … از موانع آن است که در هر جهادی یکی است.

بریده ای از کتاب:

«مزد جهاد، شهادت است. هر کس کار مجاهدانه انجام داد شهید خواهد شد. گاهی با تبر و بمب و … گاهی هم به نوعی دیگر. که این‌ها هم ثواب شهادت دارند. کسانی که اهل جهادند در بستر هم که بمیرند شهیدند. آیا خداوند به حضرت امام خمینی ره اجر شهادت نمی‌دهد؟ بالاترین مزدی که خداوند به یک انسان می‌دهد شهادت است»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *