• صفحه اصلی
  • >
  • قم
  • >
  • آیت الله العظمی فاضل لنکرانی در مسئله معیشت و اقتصاد مردم به خصوص قشر ضعیف جامعه حساس بود

آیت الله العظمی فاضل لنکرانی در مسئله معیشت و اقتصاد مردم به خصوص قشر ضعیف جامعه حساس بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جهادگران حوزوی، آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی با اشاره به پانزدهمین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله فاضل لنکرانی گفت: ایشان در زندگی مجاهدت و تلاشهای بسیاری داشته و از ۱۳ سالگی وارد حوزه علمیه شدند، ۶ سال بعد از آن در درس خارج آیت الله بروجردی شرکت کردند و در ۲۴ سالگی نگارش اولین کتاب خود را به پایان رساندند.

وی افزود: مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی، ۱۱ سال در درس امام راحل و ۹ سال در درس آیت الله بروجردی شرکت کردند.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام با تأکید بر رابطه مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی با امام خمینی (ره) بیان کرد: امام (ره) بسیار به ایشان علاقه مند بودند و نظریاتشان را قبول داشتند؛ به طوری که در ایام تبعید نیز بعضی از کتابها را برای ایشان ارسال کرده و بعد از تأیید ایشان به چاپ می‌رساندند.

وی با بیان اینکه مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی بسیار هدفمند زندگی کردند، گفت: جدّ ما و مرحوم والد ایشان از شاگردان برجسته مرحوم آیت الله حائری یزدی احیاگر حوزه علمیه قم بود و مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی در یک خانواده علمی تربیت یافتند؛ همراهی با افراد و اساتید عالم و علاوه بر این‌ها نبوغ و استعداد ایشان باعث پیشرفت و موفقیتشان بود.

استاد حوزه علمیه قم در ادامه در بیان نبوغ و استعداد مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی خاطرنشان کرد: در درس خارج اصول با تکیه بر ذهن خود و بدون هیچ یادداشتی نظریات علما را با ذکر شماره جلد و شماره صفحه عنوان می‌کرد که نشانه تسلط و نبوغ ایشان است.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع)، درس مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی را یکی از پرمخاطب ترین دروس و کرسی های تدریس دانست و عنوان کرد: راز این همه مخاطب در این بود که ایشان مطالب را دقیق و عمیق فهمیده بود و این درک عمیق را به همراه یک بیان منحصر به فرد ارائه می‌داد.

وی در ادامه افزود: مؤانست علمی آیت الله فاضل لنکرانی با امام راحل موجب درک عمیق مبانی امام(ره) توسط ایشان شد و این مهمترین علت در آراء سیاسی ایشان بود.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام عنوان کرد: آیت الله فاضل لنکرانی بیان می کردند: از روزی که امام مسئله انقلاب را آغاز کرد ما پشت سر ایشان بودیم و تا حالا در ضرورت کار امام تردید نکرده ام؛ نه تنها تردید نکرده ام بلکه به ضرورت کار امام بیشتر اعتقاد پیدا کرده ام.

وی در ادامه با اشاره به پذیرش رهبری امام خمینی (ره) بر جامعه، گفت: با توجه به اینکه حضرت آیت الله فاضل لنکرانی شناخت کافی بر علم و شجاعت امام راحل داشت پس از نظر سیاسی نیز امام را قبول داشت و با تمام وجود و توان بر پیروی از ایشان تأکید کرد و بعد از ارتحال امام (ره) نیز خط امام را حفظ کرده و رهبری مقام معظم رهبری را پذیرفتند.

آیت الله فاضل لنکرانی، گشاده رویی با همه مردم را یکی از خصوصیات مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی دانست و گفت: همیشه با گشاده رویی با مردم رفتار می‌کرد و با همه طبقات مردم یکسان برخورد می نمود و بسیار حسن سلوک داشت.

وی با بیان اینکه مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی اهتمام ویژه ای در بحث معیشت مردم داشت، مطرح کرد: به شدت در مسئله معیشت و اقتصاد مردم به خصوص قشر ضعیف جامعه حساس بود و در صورت باخبر شدن از گرانی و گرفتاری مردم ناراحت می‌شد و پیوسته به مسئولین در باره مردم تذکر می‌داد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، گفت: یکی دیگر از ابعاد شاخص ایشان توجه به فقرا و مستمندان بود و از همان دوران جوانی مخصوصاً در ماه مبارک رمضان بسته های غذایی بین نیازمندان تقسیم می‌کرد.

وی در ادامه افزود: ایشان یکی از احیاگران فاطمیه بود و معتقد بود که فاطمیه را باید عاشورایی برگزار کرد و در اواخر عمرشان همواره به یاد حضرت زهرا (س) بود که رحلت ایشان مصادف با روز شهادت آن بانوی بزرگوار بود.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار علیهم السلام در ادامه ضمن اشاره به وصیت نامه آیت الله فاضل لنکرانی، گفت: ایشان در وصیت نامه خود نیز بر برگزاری مراسم فاطمیه تأکید نموده است و همچنین در وصیتنامه‌اش نوشته است من پیام‌های زیادی داده‌ام اما یکی از آن چیزهایی که به آن افتخار می‌کنم و در عالم برزخ به آن امید دارم پیام‌هایی است که راجع به فاطمه زهرا سلام الله علیها داده‌ام.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *